Co to jest Integracja Sensoryczna?
Integracja sensoryczna to w skrócie dwa słowa SI, z którymi spotyka się coraz większa rzesza Rodziców. Szukając pomocy dla swoich pociech, które mają trudności z koncentracją, problemami ruchowymi trafiają do gabinetów pedagogów, którzy zalecają pracę metodą Integracji Sensorycznej. Wielu Rodziców spotyka się z tym pojęciem po raz pierwszy i nie wiedzą, z czym wiąże się tego rodzaju terapia.
Pojęcie Integracji Sensorycznej, a właściwie metoda pracy z dzieckiem powstało w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ma więc już swoją historię oraz ponad czterdziestoletnią praktykę popartą badaniami. Jak wskazuje nazwa, metoda ta polega na pomocy w integracji i skoordynowaniu zmysłów człowieka.
Każdy z nas posiada pięć podstawowych zmysłów: słuch, smak, dotyk, wzrok oraz węch. Istnieją jeszcze inne zmysły: przedsionkowy, równowagi. Wszystkie one dostarczają informacje do naszego mózgu, mówią nam, o tym czy, coś jest dobre (smaczne, bezpieczne, przyjemne) czy też nie. Pomagają uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zbyt silnych bodźców – za głośnej muzyki, zbyt ostrego światła, czy też za mocnego uścisku lub dotykania gorących przedmiotów.
Czasami zdarza się jednak, że nasz mózg ma problemy z odczytaniem tego, co przekazują mu zmysły. Następuje wtedy zaburzenie integracji sensorycznej, które objawia się zbyt mocnym lub zbyt słabym reagowaniem na otrzymywane bodźce. Osoby, u których występuje to zakłócenie analizy zmysłów bardzo często są zbyt wrażliwe na dźwięki, smaki, zapachy, światło i dotyk lub też odwrotnie odczuwają wszystko zbyt słabo.
Dzisiejszy świat jest pełen bodźców. Naukowcy z University of California w San Diego wyliczyli, że poprzez media, internet, telefon dociera do nas każdego dnia 34 gigabajty informacji. Laptop po tygodniu takiej pracy zawiesił by się. Nasze mózgi, mózgi osób dorosłych są przeciążone ilościami bodźców jakie odbierają każdego dnia. Możemy sobie, więc wyobrazić co dzieje się z naszymi dziećmi, które oprócz tego że są bombardowane informacjami i bodźcami z zewnątrz, muszą sobie poradzić dodatkowo z tym , co dzieje się wewnątrz ich organizmów. Intensywny wzrost, dojrzewanie układu nerwowego, dorastanie i tysiące zmian, jakie zachodzą w tych małych istotach każdego dnia powodują, że nasze pociechy mają problem, aby poradzić sobie z natłokiem informacji atakującego świata zewnętrznego.
Codzienność dzieci z nieprawidłową integracją sensoryczną.
Codzienność osób z zaburzoną integracją sensoryczną nie jest prosta. Często mają one problemy z koncentracją oraz równowagą. Ich mózg nie nadąża z odbieraniem docierających do niego bodźców i nie potrafi ich przeanalizować. Każda dodatkowa informacja oraz zadanie tylko pogarsza sytuację. Robienie wielu rzeczy na raz jest dla tych osób niemożliwe. Trudności w uczeniu się, agresja w stosunku do siebie i innych, wybredność w jedzeniu, problemy z poruszaniem się oraz koordynacją, to tylko niektóre z możliwych objawów zaburzeń integracji sensorycznej. Na szczęście nasz mózg ma cudowną zdolność do uczenia się i prawidłowe odbieranie bodźców można wyćwiczyć. Potrzebna jest do tego systematyczna praca, odbywająca się w konkretnych warunkach.
Zajęcia integracji sensorycznej.
Terapia integracji sensorycznej polega na zabawie, tak to przynajmniej wygląda z boku. Ćwiczenia proponowane przez terapeutę są dostosowane do konkretnego dziecka, jego przypadku i rzeczywiście wykonywane są w formie zabawy. Zadania wykonywane na huśtawce, podrzucanie piłki, lepienie figurek z różnych mas plastycznych, zabawa teksturami, śpiewanie piosenek czy też ćwiczenia, to tylko niektóre z przykładowych form pracy z dzieckiem. Metodyka pracy z konkretnym pacjentem jest zawsze oparta na postawionej wcześniej diagnozie i ma pomóc w radzeniu sobie z danymi trudnościami.
Dzięki terapii osiągamy rezultaty…
Dzięki takiej terapii dzieci uczą się radzić sobie z bodźcami, a co za tymi idzie mogą lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Łatwiej jest im się skupić, zapamiętać dany materiał, okiełznać swoje emocje oraz poprawić koordynację. Terapia jest bezbolesna i może być również kontynuowana w domu. Zawsze jednak musi zostać rozpoczęta przez specjalistę SI, który postawi prawidłową diagnozę, zaleci jakie ćwiczenia należy wykonywać, a także będzie kontrolować postępy, jakie robi pacjent.
Gabinet Integracji Sensorycznej – Senesoryczek.
Gabinet SI Sensoryczek od wielu lat pomaga rodzicom i ich dzieciom w poprawie codziennego funkcjonowania. Podchodzimy do pacjenta holistycznie, wiemy że dziecko większą część czasu spędza w domu rodzinnym, a jego trudności odbijają się bardzo często również na jego bliskich. Konsultacjami, warsztatami oraz poradami służmy rodzicom chcąc im pomóc w zrozumieniu własnego dziecka i jego sytuacji, a także pokazujemy jak pracować z nim w domu, aby terapia przynosiła jak najlepsze efekty.
Najlepiej pacę z dzieckiem rozpocząć diagnozą rozwoju procesów integracji sensorycznej. Zawsze zaczynamy spotkanie od rozmowy z rodzicem, podczas której staramy się uświadomić sobie trudności, z jakimi musimy się zmierzyć, udzielić wsparcia oraz służyć poradą. Każdą pracę terapeutyczną poprzedza diagnoza dziecka. W przypadku diagnozy integracji sensorycznej opiera się ona na: wywiadzie zebranym od rodzica oraz przeprowadzeniu testów integracji sensorycznej. Terapeuta lub specjalista odpowiada na pytania i wątpliwości rodziców. Gdy jest potrzeba- udziela wskazówek i pokazuje ćwiczenia do pracy z dzieckiem w domu z krótkimi, ale skutecznymi zaleceniami.
( dodatkowe szczegółowe informacje o diagnozie są zawarte w innym artykule).
Drogi Rodzicu:
Dlatego też, rodzicu, jeżeli widzisz, że Twoje dziecko nie radzi sobie, ma trudności z uczeniem się, ciężko jest mu się skupić lub wykonywać pewne zadania, nie atakuj go i nie zmuszaj do jeszcze cięższej pracy. Zwróć się o pomoc do specjalisty, który wesprze zarówno Ciebie jak i Twoją pociechę. Ściśle współpracując będziemy w stanie zniwelować w Twoim dziecku wszystko, co ogranicza jego wzrost i rozwój sprawiając jednocześnie, że oboje będziecie szczęśliwsi.
Zapraszamy!! Sensoryczek czeka na Ciebie !!!
www.sensoryczek.pl oraz www.facebook.com/sensoryczek
Agnieszka Kuczyńska, telefon: 797-732-792.